Release Date: 15 Jul, 2025
86% SPEC SCORE
$128
The Infinix Hot 60 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting 5200 mAh battery life,... Read More
Infinix Hot 60 Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) FHD+FHFH
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7020
OS
Android 15
XOS 15.1
Ram & Storage
6GB + 128GB
Battery
5200mAh
Wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Hot 60 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~85% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7020 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | IMG (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.6 |
| Secondary | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30/60/120fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 18W Wired, 10W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | XOS 15.1 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 166 x 76.8 x 7.8 mm (6.54 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 193g |
| Color Options | Sleek Black, Tundra Green, Shadow Blue, Caramel Glow |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6726 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































































