Release Date: 13 Jul, 2025
85% SPEC SCORE
$225
The Infinix Hot 60 Pro+ comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a All-day 5160 mAh... Read More
Infinix Hot 60 Pro+ Key Features
Display
6.78 inches (1224x2720 pixels) FHD+
144Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
13 MP Selfie 1440P Video
Hardware
MediaTek Helio G200
OS
Android 15
XOS 15.1
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
5160mAh
Wired, 45W, 50% in 22 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Hot 60 Pro+ Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 440 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G200 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
| GPU Core | (1.1GHz) |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Focal length: 0.8µm |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | 1440p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5160mAh |
| Charging | 45W, 50% in 22 min Wired, 10W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | XOS 15.1 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 164 x 75.8 x 6 mm (6.46 x 2.98 x 0.24 in) |
| Weight | 155g |
| Color Options | Sleek Black, Titanium Silver, Coral Tides, Misty Violet, Sonic Yellow, Moco Cyber Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame fiber-reinforced plastic back or silicone polymer (eco leather) back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6886 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































