81% SPEC SCORE
$130
The Infinix Hot 50i comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average 5000 mAh battery life, you can... Read More
Infinix Hot 50i Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
48 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81
OS
Android 14
XOS 14.5
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Infinix Hot 50i Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 4GB + 256GB, 6GB + 256GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 48 MP, (Wide), AF Aperture size: f/1.8 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired, Reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | XOS 14.5 |
Design
| Dimensions | 165.7 x 77.1 x 8.1 mm (6.52 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 184g |
| Color Options | Sleek Black, Sage Green, Titanium Grey |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 25 26 28 38 41 40 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | X6531, X6531B |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Infinix Hot 50i Comparisons
Our Latest Blog
Months before its anticipated release, the OnePlus 16 has already generated media buzz, as reported early leaks point to significantly improved performance, camera technology, and battery life. While there have been no official announcements from OnePlus regarding these features, several news reports have suggested the 2026 flagship may be among the most powerful smartphones ever […] The post Breaking Down the OnePlus 16 Leaks: What’s Coming Next? first appeared on TechSpecs Info.
nsumers. The right device is not just about a brand; there is more to it. It is now more about finding a device that matches your specific needs along with your lifestyle. So, whether you’re upgrading your current device or planning to buy your first smartphone, this guide is for you. We have outlined some […] The post A Complete Guide to Choosing the Best Smartphone first appeared on TechSpecs Info.
Smartphones come in various price ranges, from budget-friendly to very expensive flagship products. While each basic phone can perform basic functions such as making phone calls, sending text messages and web search. There are significant differences between these two classes of smartphones in terms of performing those basic functions to the quality, performance, feature set […] The post Budget Phone vs Flagship Phone (Worth It?) first appeared on TechSpecs Info.
The best smartphone cameras have surpassed the standard professional DSLR and mirrorless camera in many areas due to their amazing new technology capabilities like larger sensors, AI through image processing, incredible periscope zoom lenses, and cinematic-quality video capabilities. Smartphone cameras provide you with the creative flexibility of traditional photography while giving you incredible photo and […] The post Best Smartphones for Photography in 2026 (Top Camera Picks) first appeared on TechSpecs Info.
The Poco X8 Pro Max is built to deliver its primary mission, which requires it to achieve maximum performance while providing extended battery life at an affordable price. This phone targets gamers, heavy users and people who want to avoid daily phone charging with its Dimensity 9500s chipset, 8500 to 9000mAh battery and high-refresh-rate OLED […] The post Poco X8 Pro Max Review: Performance, Camera & Battery Tested first appeared on TechSpecs Info.





































































