Upcoming
Release Date: 31 Jan, 2026
87% SPEC SCORE
$119
The upcoming ZTE Blade V80 Max will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
ZTE Blade V80 Max Key Features
Display
6.9 inches (720x1640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T7250
OS
Android 16
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
6000mAh
wired, 22.5W
Data Updated on: 01 May, 2026
ZTE Blade V80 Max Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 113.1 cm² (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 780 nits |
| Protection | Scratch-resistant glass |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T7250 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | Auxiliary lenses |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 22.5W wired, 10W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
Design
| Dimensions | 171.6 x 77.8 x 8.3 mm (6.76 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 191g |
| Color Options | Stardust Purple, Stellar Silver, Aurellia Gold, Sky Cyan, Space Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, Plastic frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































