Release Date: 19 Jul, 2024
86% SPEC SCORE
$1,436
The Xiaomi MIX Fold 4 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7.98-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5100... Read More
Xiaomi MIX Fold 4 Key Features
Display
7.98 inches (2224x2488 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+10+12 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Li-Po 5100mAh
wired, PD3.0, 67W, QC4, 31% in 10 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Xiaomi MIX Fold 4 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.98 inches, 204.1 cm² (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 418 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, Dolby Vision |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.49") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 47mm (telephoto), PDAF (9cm - ∞) Aperture size: f/2.0 |
| Tertiary | 10 MP, 115mm (periscope telephoto), PDAF (30cm - ∞) Aperture size: f/2.9 |
| Quaternary | 12 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps 720p @1920fps Dolby Vision HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) |
| Features | Dolby Vision HDR |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5100mAh |
| Charging | PD3.0, 67W , QC4, 31% in 10 min (advertised) wired, 50W , 24% in 10 min (advertised) wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 159.4 x 143.3 x 4.6 mm (6.28 x 5.64 x 0.18 in) |
| Weight | 226g |
| Color Options | Black, White, Blue |
| Water & Dust Resistance | water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | plastic front (unfolded), aluminum frame |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 48 66 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, LHDC |
| Positioning | GPS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Xiaomi MIX Fold 4 Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.






































