Popular
Release Date: 26 Jun, 2025
91% SPEC SCORE
$843
The Xiaomi Mix Flip 2 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.86-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended... Read More
Xiaomi Mix Flip 2 Key Features
Display
6.86 inches (1224x2912 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 5156mAh
wired, 67W
Data Updated on: 01 May, 2026
Xiaomi Mix Flip 2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.86 inches, 108.5 cm² (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, HDR Vivid |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 14mm, 115˚ (ultrawide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, Leica lenses |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps Dolby Vision HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.7µm |
| Features | Dolby Vision HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5156mAh |
| Charging | 67W wired, 50W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 166.9 x 73.8 x 7.6 mm (6.57 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Black, Gold, Purple, Green |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 48 66 77 78 80 81 83 84 89 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | 2505APX7BC |
| In Box Contents | Charger, Mobile Cover, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Xiaomi Mix Flip 2 Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.




































