83% SPEC SCORE
$116
The Honor X5b Plus comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.56-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Long-lasting 5200 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
Honor X5b Plus Key Features
Display
6.56 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G36
OS
Android 14
Magic OS 8
Ram & Storage
4GB + 128GB
4GB + 256GB
Battery
Li-Po 5200mAh
Wired, 10W
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Honor X5b Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches, 103.4 cm² (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 530 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G36 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 4GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 10W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Magic OS 8 |
Design
| Dimensions | 163.9 x 75.8 x 8.7 mm (6.45 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 194g |
| Color Options | Ocean Blue, Starry Purple, Midnight Black |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | GFY-LX2P, GFY-LX2 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor X5b Plus Comparisons
Our Latest Blog
Unbox the Honor 200 and Honor 200 Pro: Discover the impressive camera quality, sleek design, and long-lasting battery life in our detailed review.
Explore the unboxing and review of the Nothing Phone (2a) Plus. its features, performance, first impressions and nothing phone 2a plus Price with our detailed overview.
Discover the revolutionary HONOR Magic Vs2, reshaping the future of foldable phones. Experience cutting-edge technology, seamless design, and unparalleled innovation. Your future unfolds with HONOR Magic Vs2.
Discover our stylish and durable Honor 200 mobile phone back case cover collection. Protect your device while expressing your personal style with a variety of designs.
Samsung Galaxy S26 Ultra, S26 Plus, and S26 hands-on review, covering key upgrades in AI, cameras, performance, design, and battery life for the 2026 flagship lineup.







































































