Release Date: 09 Oct, 2025
90% SPEC SCORE
$351
The Honor X9d comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.79-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 8300... Read More
Honor X9d Key Features
Display
6.79 inches (1200x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+5 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4
OS
Android 15
MagicOS 9
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 8300mAh
Wired, 66W
Data Updated on: 01 May, 2026
Honor X9d Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.79 inches, 112.1 cm² (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 427 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, HDR |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.3 GHz Cortex-A720s & 3x2.2 GHz Cortex-A720s & 4x1.8 GHz Cortex-A520s) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 810 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, 24mm (Wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.67") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 5 MP, 17mm (ultrawide), 1.12µm, (1/5.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 24mm (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 8300mAh |
| Charging | 66W Wired, 7.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | MagicOS 9 |
Design
| Dimensions | 161.9 x 76.1 x 7.8 mm (6.37 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 193g |
| Color Options | Reddish Brown, Midnight Black, Sunrise Gold, Forest Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, gyro, proximity |
Additional Info
| Models | MTN-NX1 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor X9d Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.




















































































