Release Date: 02 Nov, 2021
89% SPEC SCORE
$346
The Honor X30 Max comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7.09-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting... Read More
Honor X30 Max Key Features
Display
7.09 inches (1080x2280 pixels) FHD
Camera
64+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 900 (6 nm)
OS
Android 11
Magic UI 5.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 22.5W
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Honor X30 Max Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.09 inches, 125.5 cm² (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | 356 ppi |
| HDR | HDR10 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 900 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 MC4 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 22.5W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | Magic UI 5.0 |
Design
| Dimensions | 174.4 x 84.9 x 8.3 mm (6.87 x 3.34 x 0.33 in) |
| Weight | 228g |
| Color Options | Black, Blue, Silver/Violet |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | KKG-AN70 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor X30 Max Comparisons
Our Latest Blog
Unbox the Honor 200 and Honor 200 Pro: Discover the impressive camera quality, sleek design, and long-lasting battery life in our detailed review.
Discover the revolutionary HONOR Magic Vs2, reshaping the future of foldable phones. Experience cutting-edge technology, seamless design, and unparalleled innovation. Your future unfolds with HONOR Magic Vs2.
Discover our stylish and durable Honor 200 mobile phone back case cover collection. Protect your device while expressing your personal style with a variety of designs.
At MWC 2026, Apple’s iPhone 17 Pro, Samsung Galaxy S26 Ultra, Infinix HOT 60 Pro+, and Honor’s groundbreaking battery tech took top honors at the prestigious GLOMO Awards, highlighting the future of mobile innovation.
Explore the full specifications of Apple AirPods Max ANC Wireless Headphones. Dive into the features, performance, and cutting-edge technology that make these headphones stand out.









































































