Release Date: 22 Sep, 2023
86% SPEC SCORE
$328
The Honor X40 GT Racing comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.81-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Average 4800... Read More
Honor X40 GT Racing Key Features
Display
6.81 inches (1080x2388 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+2+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
OS
Android 13
Magic OS 7.1
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4800mAh
wired, 66W, 90% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Honor X40 GT Racing Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.81 inches, 112.3 cm² (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 385 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
Performance
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4800mAh |
| Charging | 66W, 90% in 30 min (advertised) wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | Magic OS 7.1 |
Design
| Dimensions | 166.1 x 75.8 x 8.5 mm (6.54 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 199.5g |
| Color Options | Black, Silver |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor X40 GT Racing Comparisons
Our Latest Blog
Unbox the Honor 200 and Honor 200 Pro: Discover the impressive camera quality, sleek design, and long-lasting battery life in our detailed review.
Discover the revolutionary HONOR Magic Vs2, reshaping the future of foldable phones. Experience cutting-edge technology, seamless design, and unparalleled innovation. Your future unfolds with HONOR Magic Vs2.
Discover the powerful performance and cutting-edge features of the Realme GT 5 Pro through our comprehensive review, highlighting its specs and capabilities.
Discover our stylish and durable Honor 200 mobile phone back case cover collection. Protect your device while expressing your personal style with a variety of designs.
Explore the cutting-edge features of the Huawei Watch GT 4 Pro in our comprehensive guide. Unveil the latest innovations and functionalities that make the Huawei Watch GT 4 Pro extraordinary.









































































