Release Date: 24 Sep, 2025
91% SPEC SCORE
$90
The Honor X5c Plus comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.74-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Extended 5260 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Honor X5c Plus Key Features
Display
6.74 inches (720x1600 pixels) HD
Camera
50 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81
OS
Android 15
MagicOS 9
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
5260mAh
Wired, 15W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Honor X5c Plus Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches, 109.7 cm² (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 260 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5260mAh |
| Charging | 15W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | MagicOS 9 |
Design
| Dimensions | 167 x 77 x 7.9 mm (6.57 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Ocean Cyan, Midnight Black |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!








































































