Popular
Release Date: 26 Nov, 2025
89% SPEC SCORE
$756
The Poco F8 Pro comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.59-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable 6210 mAh battery... Read More
Poco F8 Pro Key Features
Display
6.59 inches (1156x2510 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite
OS
Android 16
HyperOS 3
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
6210mAh
wired, 100W, PD3.0, QC3+, 100W PPS, 100% in 37 min,
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco F8 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.59 inches, 106.5 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 419 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2000 nits (HBM), 3500 nits (peak) |
| HDR | 2560Hz PWM, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (Wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 60mm (telephoto), 0.61µm, PDAF, 2.5x optical zoom, (1/2.88") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.61µm |
| Tertiary | 8 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps gyro-EIS, HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 21mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6210mAh |
| Charging | 100W, , PD3.0, QC3+, 100W PPS, 100% in 37 min, wired, 22..5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | HyperOS 3 |
Design
| Dimensions | 157.5 x 75.3 x 8 mm (6.20 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Titanium Silver, Blue, Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 48 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | 2510DPC44G |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































