Popular
Release Date: 24 Jun, 2025
89% SPEC SCORE
$524
The Poco F7 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.83-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your... Read More
Poco F7 5G Key Features
Display
6.83 inches (1280x2772 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 SM8650-AB
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
6500mAh
wired, 90W, 80% in 30 mi
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Poco F7 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches, 114.5 cm² (~90.08% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 447 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3200 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 SM8650-AB |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno 825 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.5 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 15mm (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 90W, 80% in 30 mi wired, 22.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 163.1 x 77.9 x 8.2 mm (6.42 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 215g |
| Color Options | Black, White, Cyber Silver |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) |
| Build | aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX, LHDC |
| Positioning | NavIC (L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GLONASS, GALILEO (E1+E5a), GPS (L1+L5), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | 25053PC47G, 25053PC47I |
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Mobile Cover, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Poco F7 5G Comparisons
Our Latest Blog
Discover the Poco M7 Pro 5G cases or covers. Explore factors to consider when selecting a cover for your mobile phone.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
Get a hands-on experience of the Poco F8 Pro in this detailed 2025 review. Explore its real-world performance, display quality, camera results, battery life, and overall value before you buy.
Looking for a detailed review of the Poco F8 Ultra? Discover its impressive Snapdragon 8 Elite Gen 5 performance, 50MP triple camera, 50W wireless charging, and Bose audio. Find out if it's the right pick for you in this in-depth guide.
Are you planning to buy a new phone this festive season? Here is a detailed description of the POCO M7 Pro 5G phone that will be launched on December 17.

















































