Release Date: 23 May, 2024
88% SPEC SCORE
$395
The Poco F6 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay powered... Read More
Poco F6 Key Features
Display
6.67 inches (1220x2712 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD3.0, 90W, 2-100% in 35 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco F6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 500 nits (typ), 2400 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 735 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.6 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD3.0, 90W, 2-100% in 35 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 160.5 x 74.5 x 8 mm (6.32 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 179g |
| Color Options | Black, Green, Titanium |
| Water & Dust Resistance | dust and water resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | 24069PC21G |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!












































