Popular
Release Date: 27 Mar, 2025
85% SPEC SCORE
$679
The Poco F7 Pro comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable 6000 mAh... Read More
Poco F7 Pro Key Features
Display
6.67 inches (1440x3200 pixels) QHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
20 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
6000mAh
wired, PD3.0, 90W, 100% in 37 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Poco F7 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 526 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.55) Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, ultrawide, 1.12µm, (1/4.0) Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps 720p @1920fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide) |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | PD3.0, 90W, 100% in 37 min wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 160.3 x 75 x 8.1 mm (6.31 x 2.95 x 0.32 in) |
| Weight | 206g |
| Color Options | Black, Blue, Silver |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 2.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!











































