Rumored
Release Date: 23 Sep, 2025
83% SPEC SCORE
$405
The Nokia 6600 Max 5G will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.56-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Power through your day with Outstanding 7100 mAh battery life, you can... Read More
Nokia 6600 Max 5G Key Features
Display
6.56 inches (1200x2400 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
108+2+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 7100mAh
Fast Charging, 20W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Nokia 6600 Max 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color IPS Screen |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 269 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 |
| CPU | Adreno (1x Cortex-X2@3.19 GHz & 3x Cortex-A710@2.75 GHz & 4xCortex-A510@1.8 GHz) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (Wide Angle), AF |
| Secondary | 2 MP, (Macro) Aperture size: ƒ/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (Depth Sensor) Aperture size: ƒ/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (Wide Angle) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7100mAh |
| Charging | 20W Fast Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Color Options | Blue |
| Build | Corning Gorilla Glass 5 |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX Adaptive |
| Positioning | A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, proximity, Fingerprint, Face Unlock |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Nokia 6600 Max 5G Comparisons
Our Latest Blog
Explore the all-new Nokia 7610 5G, blending classic design with cutting-edge technology, featuring 5G connectivity, a 108 MP camera, and a Super AMOLED display.
Explore the advanced features of iQOO 12 5G, the upcoming flagship, in our exclusive preview. Discover the future of mobile technology with iQOO 12 5G.
Explore the full specifications of Apple AirPods Max ANC Wireless Headphones. Dive into the features, performance, and cutting-edge technology that make these headphones stand out.
Discover the Realme P4 Power 5G! Explore its massive 10,001mAh battery, 144Hz 6.8-inch display, dual cameras, MediaTek Dimensity 7400-Ultra chipset, and fast charging features in our first look and early impressions.
The Xiaomi 17 Pro Max is finally here, and it’s turning heads with a bold rear AMOLED display, Snapdragon 8 Elite Gen 5 power, Leica cameras, and a massive 7,500mAh battery. Discover the verified specs, features, and price details.






























































