Release Date: 12 Aug, 2021
88% SPEC SCORE
$413
The Huawei P50 Pro HarmonyOS ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4360 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
Huawei P50 Pro Key Features
Display
6.6 inches (1228x2700 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+64+13+40 MP (Quad Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm)
OS
HarmonyOS
EMUI 12 (Europe)
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4360mAh
wired, 66W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei P50 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 105.4 cm² (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G78 MP24 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF, Laser AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 64 MP, 90mm (periscope telephoto), PDAF Aperture size: f/3.5 |
| Tertiary | 13 MP, 13mm (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Quaternary | 40 MP, 23mm (B/W), AF Aperture size: f/1.6 |
| Features | Leica optics, dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps 1080p @960fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60/240fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4360mAh |
| Charging | 66W wired, 50W wireless, Reverse wireless charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS |
| OS UI | EMUI 12 (Europe) |
Design
| Dimensions | 158.8 x 72.8 x 8.5 mm (6.25 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Golden Black, Cocoa Gold, Pearl White, Charm Pink |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 32 34 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
Additional Info
| Models | JAD-AL50, JAD-LX9, JAD-AL00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































