Release Date: 24 Mar, 2022
79% SPEC SCORE
$630
The Huawei P50E HarmonyOS ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.5-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 4100 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Huawei P50E Key Features
Display
6.5 inches (1224x2700 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+12+13 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
OS
HarmonyOS
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4100mAh
wired, 66W
Data Updated on: 01 May, 2026
Huawei P50E Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 102.5 cm² (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| PPI | 456 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 642L |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF, Laser AF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 12 MP, 125mm (periscope telephoto), PDAF Aperture size: f/3.4 |
| Tertiary | 13 MP, 16mm (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Leica optics, dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, 100˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4100mAh |
| Charging | 66W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS |
Design
| Dimensions | 156.5 x 73.8 x 7.9 mm (6.16 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 181g |
| Color Options | Galaxy Blue, Cocoa Tea Gold, Snow White, Obsidian Black |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | ABR-AL60 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Huawei P50E Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.

















































