Release Date: 07 Apr, 2020
88% SPEC SCORE
$495
The Huawei P40 Pro comes with Android 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.58-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Decent 4200 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Huawei P40 Pro Key Features
Display
6.58 inches (1200x2640 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+12+40 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 990 5G (7 nm+)
OS
Android 10
EMUI 10.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4200mAh
wired, 40W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei P40 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.58 inches, 105.2 cm² (~91.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| PPI | 441 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| HDR | HDR10 |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 990 5G (7 nm+) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Mali (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G76 MP16 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.22µm, dual pixel PDAF, (1/1.28") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 12 MP, 125mm (periscope telephoto), PDAF Aperture size: f/3.4 |
| Tertiary | 40 MP, 18mm (ultrawide), PDAF, (1/1.54") Aperture size: f/1.8 |
| Quaternary | Aperture size: TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica optics, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps 720p @7680fps 1080p @960fps HDR; gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | Aperture size: IR TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4200mAh |
| Charging | 40W wired, 27W wireless, 27W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 10 |
| OS UI | EMUI 10.1 |
Design
| Dimensions | 158.2 x 72.6 x 9 mm (6.23 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight | 209g |
| Color Options | Silver Frost, Blush Gold, Deep Sea Blue, Ice White, Black |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 17 18 19 20 26 28 32 34 38 39 40 41 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 28 38 41 77 78 79 ELS-NX9 1 3 5 28 38 41 66 77 78 79 ELS-N04 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1 |
Sensors & Features
| Sensors | Infrared Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | ELS-NX9, ELS-N04, ELS-AN00, ELS-TN00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































