Release Date: 09 Sep, 2024
85% SPEC SCORE
$999
The Google Pixel 9 Pro comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.3-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4700 mAh battery life, you can stay... Read More
Google Pixel 9 Pro Key Features
Display
6.3 inches (1280x2856 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+48+48 MP (Triple Camera)
42 MP Selfie 8K Video
Hardware
Google Tensor G4 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
16GB + 128GB
16GB + 256GB
Battery
Li-Po 4700mAh
Fast charging, 45W
Data Updated on: 01 May, 2026
Google Pixel 9 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches, 96.3 cm² (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | 495 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Mali G715 MC7 |
Storage
| Memory | 16GB + 128GB, 16GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 1.2µm, dual pixel PDAF, (1/1.31") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 48 MP, 113mm (periscope telephoto), dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/2.8 |
| Tertiary | 48 MP, 123˚ (ultrawide), dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.7 |
| Features | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @24/30/60fps 1080p @24/30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 42 MP, 17mm (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4700mAh |
| Charging | 45W Fast charging, 12W wireless (w/ Qi compatible charger), Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 152.8 x 72 x 8.5 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Porcelain, Rose Quartz, Hazel, Obsidian |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 48 66 71 75 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 77 78 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 30 38 40 41 66 71 75 76 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer (skin temperature) |
Additional Info
| Models | GR83Y, GEC77, GWVK6 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Google Pixel 9 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.





























