Release Date: 04 Sep, 2024
87% SPEC SCORE
$1,275
The Google Pixel 9 Pro Fold comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 8-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good... Read More
Google Pixel 9 Pro Fold Key Features
Display
8 inches (2076x2152 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+10.8+10.5 MP (Triple Camera)
10 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor G4 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
16GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Li-Ion 4650mAh
wired, 21W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Google Pixel 9 Pro Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 8 inches, 207.4 cm² (~89% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| PPI | 373 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2700 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7 |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G715 MC7 |
Storage
| Memory | 16GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 25mm (wide), 0.8µm, dual pixel PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 10.8 MP, 112mm (telephoto), dual pixel PDAF, (1/3.2") Aperture size: f/3.1 |
| Tertiary | 10.5 MP, 127˚ (ultrawide), PDAF, (1/3.4") Aperture size: f/2.2 |
| Features | Multi-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take, Zoom Enhance |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @24/30/60/120/240fps 10-bit HDR, gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4650mAh |
| Charging | 21W wired, 7.5W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 155.2 x 150.2 x 5.1 mm (6.11 x 5.91 x 0.20 in) |
| Weight | 257g |
| Color Options | Obsidian, Porcelain |
| Water & Dust Resistance | water resistant |
| Build | plastic front (unfolded), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 75 76 77 78 79 257 258 260 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | GGH2X, GC15S |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























