Release Date: 22 Oct, 2024
80% SPEC SCORE
$570
The Google Pixel 9 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.3-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4700 mAh battery... Read More
Google Pixel 9 Key Features
Display
6.3 inches (1080x2424 pixels) Lower_than_HD
120Hz Refresh rate
Camera
50+48 MP (Dual Camera)
10.5 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor G4
OS
Android 14
Ram & Storage
12GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
Li-ion 4700mAh
wired, PD3.0, 27W, 55% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Google Pixel 9 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches, 94.7 cm² (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 422 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2700 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.92 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G715 MC7 |
Storage
| Memory | 12GB + 128GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 1.2µm, dual pixel PDAF, single-zone Laser AF, (1/1.31") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 48 MP, 123˚ (ultrawide), 1.25µm, dual pixel PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.25µm |
| Features | LED flash, Pixel Shift |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @24/30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10.5 MP, 20mm (ultrawide), 1.22µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.22µm |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4700mAh |
| Charging | PD3.0, 27W, 55% in 30 min (advertised) wired, 15W wireless (w/ Pixel Stand), 12W wireless (w/ Qi compatible charger), Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 152.8 x 72 x 8.5 mm (6.02 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 198g |
| Color Options | Obsidian, Porcelain, Wintergreen, Peony |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 38 39 40 41 42 48 66 71 75 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 77 78 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 30 38 40 41 66 71 75 76 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | G2YBB, GUR25, G1B60 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















