Popular
Release Date: 10 Apr, 2025
82% SPEC SCORE
$419
The Google Pixel 9A comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.3-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Extended 5100 mAh battery life, you can stay... Read More
Google Pixel 9A Key Features
Display
6.3 inches (1080x2424 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+13 MP (Dual Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor G4
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5100mAh
Fast Charging, 23W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Google Pixel 9A Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches, 94.7 cm² (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 422 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 2700 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.9 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G715 MP7 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, 25mm, (Wide), 0.8µm, Dual Pixel PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 13 MP, 120˚, (Ultrawide), 1.12µm , (1/3.1") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, 20mm, (Ultra Wide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5100mAh |
| Charging | 23W Fast Charging, 7.5W Wireless Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| Software Updates | up to 7 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 154.7 x 73.3 x 8.9 mm (6.09 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 186g |
| Color Options | Charcoal, Snow, Sea |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5g |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 14 17 18 19 20 21 26 28 32 38 39 40 41 42 66 75 1 2 3 5 7 8 12 13 14 17 20 25 26 28 29 30 38 41 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 4 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 66 75 77 78 79 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 41 48 66 70 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 7E 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro, Proximity , Compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















