Popular
Release Date: 28 Feb, 2025
84% SPEC SCORE
$417
The Apple iPhone 16e comes with a powerful iOS 18, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.1-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Good 4005 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at... Read More
Apple iPhone 16e Key Features
Display
6.1 inches (1170x2532 pixels) FHD
Camera
48 MP (Single Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A18
OS
iOS 18
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 4005mAh
Wired, 50% in 30 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 16e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 91.4 cm² (~87.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 457 ppi |
| Brightness | 1200 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Ceramic Shield glass, Mohs level 4 |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A18 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Apple (2x4.04 GHz + 4x2.20 GHz) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (4-core graphics) |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 0.7µm, PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/1.6 Focal length: 0.7µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, 3D (spatial) audio |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps 1080p @25/30/60/120/240fps Dolby Vision HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps, 1080p @25/30/60/120fps, HDR |
Battery
| Battery Capacity | 4005mAh |
| Charging | , 50% in 30 min Wired, 7.5W wireless (Qi) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 18 |
| Software Updates | upgradable to iOS 26 |
Design
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (5.78 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 167g |
| Color Options | Black, White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Ceramic Shield), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time;) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 48 53 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 53 66 70 71 75 76 77 78 79 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 53 66 70 75 76 77 78 79 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 66 70 75 76 77 78 79 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A3212, A3409, A3410, A3408, iPhone17,5 |
| SAR | 1.19 W/kg (head) W/kg (head) |
| In Box Contents | USB to USB-C Cable |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



































