Upcoming
92% SPEC SCORE
$2,935
The upcoming Apple iPhone Fold will come with iOS 26, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 7.76-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. Price starting at $2,935 this device offers Top-tier... Read More
Apple iPhone Fold Key Features
Display
7.76 inches (1920x2713 pixels) QHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+12+48 MP (Triple Camera)
4 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A19 Pro
OS
iOS 26
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Wired
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone Fold Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.76 inches, 183.2 cm² |
| Display Type | OLED |
| PPI | 428 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A19 Pro |
| Fabrication process | 3nm |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 24mm (wide), 1.22µm, dual pixel PDAF, (1/1.28") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 12 MP, 120mm (periscope telephoto), 1.12µm, dual pixel PDAF, (1/3.06") Aperture size: f/2.8 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 48 MP, 13mm (ultrawide), 0.7µm, PDAF, (1/2.55") Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60/100/120fps 1080p @25/30/60/120/240fps 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, 3D (spatial) video/audio, stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 4 MP, 26mm (wide), 2.0µm Aperture size: f/1.8 Focal length: 2.0µm |
| Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps, 1080p @25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Charging | Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 26 |
Design
| Color Options | Black; other colors |
| Build | Amorphous alloy frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + eSIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA / LTE / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GALILEO, NavIC, GLONASS, GPS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, proximity, accelerometer, barometer, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































