Release Date: 12 Oct, 2023
87% SPEC SCORE
$748
The Google Pixel 8 Pro comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5050... Read More
Google Pixel 8 Pro Key Features
Display
6.7 inches (1344x2992 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+48+48 MP (Triple Camera)
10.5 MP Selfie 4K Video
Hardware
Google Tensor G3 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
12GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Ion 5050mAh
wired, PD3.0, 30W, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Google Pixel 8 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.7 cm² (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 489 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2400 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Google Tensor G3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Immortalis (1x3.0 GHz Cortex-X3 & 4x2.45 GHz Cortex-A715 & 4x2.15 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Nona-core |
| GPU | Immortalis G715s MC10 |
Storage
| Memory | 12GB + 128GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 12GB + 1TB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 1.2µm, dual pixel PDAF, ( 1/1.31") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 48 MP, 113mm (telephoto), 0.7µm, dual pixel PDAF, ( 1/2.55") Aperture size: f/2.8 Focal length: 0.7µm |
| Tertiary | 48 MP, 126˚ (ultrawide), 0.8µm, dual pixel PDAF Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.8µm |
| Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @24/30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 10.5 MP, 20mm (ultrawide), 1.22µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.22µm |
| Features | Auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5050mAh |
| Charging | PD3.0, 30W , 50% in 30 min (advertised) wired, 23W wireless, Reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Dimensions | 162.6 x 76.5 x 8.8 mm (6.40 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 213g |
| Color Options | Obsidian, Porcelain, Bay |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back (Gorilla Glass Victus 2) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 38 39 40 41 46 48 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 30 32 38 40 41 42 46 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 66 70 71 77 78 257 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 20 25 28 30 38 40 41 66 71 75 76 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer (skin temperature) |
Additional Info
| Models | GC3VE, G1MNW |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
























