Release Date: 22 Sep, 2023
81% SPEC SCORE
$641
The Apple iPhone 15 comes with the recent iOS 17, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.1-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 3349 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Apple iPhone 15 Key Features
Display
6.1 inches (1179x2556 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
48+12 MP (Dual Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Apple A16 (4 nm)
OS
iOS 17
iOS 17.3.1
Ram & Storage
6GB + 128GB
6GB + 256GB
Battery
Li-Ion 3349mAh
Wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Apple iPhone 15 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 91.3 cm² (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super Retina XDR OLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 461 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 2000 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Ceramic Shield glass |
Performance
| Processor (SoC) | Apple A16 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | (2x3.46 GHz Everest + 4x2.02 GHz Sawtooth) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| GPU Core | (5-core graphics) |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 6GB + 256GB, 6GB + 512GB |
| Storage type | NVMe |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 12 MP, 13mm, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps 1080p @25/30/60/120/240fps HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), Cinematic mode (4K@30fps), stereo sound rec. |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, 23mm (wide) Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | Aperture size: SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Features | HDR, Cinematic mode (4K@30fps) |
| Video Recording | 2160p @24/25/30/60fps, 1080p @25/30/60/120fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 3349mAh |
| Charging | PD2.0, 50% in 30 min (advertised) Wired, 15W wireless (MagSafe), 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update, 4.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | iOS 17 |
| OS UI | iOS 17.3.1 |
Design
| Dimensions | 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (5.81 x 2.82 x 0.31 in) |
| Weight | 171g |
| Color Options | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Corning-made glass), aluminum frame glass back (Corning-made glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM - International, Dual eSIM with multiple numbers - USA |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 53 66 1 2 3 4 5 7 8 12 13 14 17 18 19 20 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 53 66 71 1 2 3 4 5 7 8 11 12 13 14 17 18 19 20 21 25 26 28 29 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 53 66 71 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 30 32 34 38 39 40 41 42 46 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 53 66 70 77 78 79 SA/NSA/Sub6 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 53 66 70 71 77 78 79 258 260 261 SA/NSA/Sub6/mmWave 1 2 3 5 7 8 12 14 20 25 26 28 29 30 38 40 41 48 53 66 70 71 75 76 77 78 79 SA/NSA/Sub6 1 2 3 5 7 8 12 20 25 26 28 30 38 40 41 48 66 70 77 78 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE-A / 5G / EV-DO Rev.A 3.1 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
Sensors & Features
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | A3090, A2846, A3089, A3092, iPhone15, 4 |
| SAR | 1.12 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

































