Popular
Release Date: 08 Jan, 2026
86% SPEC SCORE
$309
The Poco M8 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.77-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a All-day 5520 mAh battery... Read More
Poco M8 Key Features
Display
6.77 inches (1080x2392 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
20 MP Selfie
Hardware
Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
8GB + 256GB
8GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 5520mAh
wired, 45W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Poco M8 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.77 inches, 110.9 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 3200 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, HDR |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.61µm, PDAF, (1/2.88") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.61µm |
| Secondary | 2 MP |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5520mAh |
| Charging | 45W wired, 18W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.4 mm (6.46 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 178g |
| Color Options | Black, Green, Silver |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 48 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | 25118PC98G |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Poco M8 Comparisons
Our Latest Blog
Discover the Poco M7 Pro 5G cases or covers. Explore factors to consider when selecting a cover for your mobile phone.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
Get a hands-on experience of the Poco F8 Pro in this detailed 2025 review. Explore its real-world performance, display quality, camera results, battery life, and overall value before you buy.
Looking for a detailed review of the Poco F8 Ultra? Discover its impressive Snapdragon 8 Elite Gen 5 performance, 50MP triple camera, 50W wireless charging, and Bose audio. Find out if it's the right pick for you in this in-depth guide.
Are you planning to buy a new phone this festive season? Here is a detailed description of the POCO M7 Pro 5G phone that will be launched on December 17.




















































