90% SPEC SCORE
$750
The HP Elite x3 comes with Windows 10, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 5.96-inches Crystal-clear Quality HD display, perfect for both work and entertainment. With a Decent 4150 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
HP Elite x3 Key Features
Display
5.96 inches (1440x2560 pixels) UHD
Camera
16 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm)
OS
Windows 10
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
Li-Po 4150mAh
wired, 10W
Data Updated on: 01 May, 2026
HP Elite x3 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 5.96 inches, 97.5 cm² (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | 494 ppi |
| Brightness | 350 nits (typ) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| Fabrication process | 14nm |
| CPU | Adreno (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| CPU cores | Quad-core |
| GPU | Adreno 530 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 16 MP, 1.31µm, PDAF Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.31µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4150mAh |
| Charging | 10W wired, Wireless (Qi/PMA) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Windows 10 |
Design
| Dimensions | 161.8 x 83.5 x 7.8 mm (6.37 x 3.29 x 0.31 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Gold, Graphite, Chrome |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 19 20 26 28 29 38 39 40 41 1 2 3 4 5 7 12 17 20 29 30 |
| Speed | HSPA 21.1 5.76 / LTE Cat6 300 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 3.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
HP Elite x3 Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.


































