Release Date: 14 Feb, 2023
78% SPEC SCORE
$97
The Honor X5 comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.5-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Honor X5 Key Features
Display
6.5 inches (720x1600 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
8 MP (Single Camera)
5 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek MT6762 Helio G25 (12 nm)
OS
Android 12
Ram & Storage
2GB + 32GB
Battery
Li-Po 5000mAh
Data Updated on: 01 Mar, 2026
Honor X5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.5 inches, 102 cm² (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 270 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek MT6762 Helio G25 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | PowerVR (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | PowerVR GE8320 |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 8 MP, (wide), AF Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
Design
| Dimensions | 164 x 75.6 x 8.9 mm (6.46 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 193g |
| Color Options | Sunrise Orange, Ocean Blue, Midnight Black |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | VNA-LX2 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor X5 Comparisons
Our Latest Blog
Unbox the Honor 200 and Honor 200 Pro: Discover the impressive camera quality, sleek design, and long-lasting battery life in our detailed review.
Discover the revolutionary HONOR Magic Vs2, reshaping the future of foldable phones. Experience cutting-edge technology, seamless design, and unparalleled innovation. Your future unfolds with HONOR Magic Vs2.
Discover our stylish and durable Honor 200 mobile phone back case cover collection. Protect your device while expressing your personal style with a variety of designs.
At MWC 2026, Apple’s iPhone 17 Pro, Samsung Galaxy S26 Ultra, Infinix HOT 60 Pro+, and Honor’s groundbreaking battery tech took top honors at the prestigious GLOMO Awards, highlighting the future of mobile innovation.
MWC 2025 is just around the corner! Dive into our predictions for Honor's announcements, including potential new devices and groundbreaking technologies.







































































