Popular
Release Date: 02 Jul, 2025
90% SPEC SCORE
$1,261
The Honor Magic V5 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 7.95-inches Crystal-clear Quality HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended 5820... Read More
Honor Magic V5 Key Features
Display
7.95 inches (2172x2352 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+64+50 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
MagicOS 9
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 5820mAh
wired, 66W
Data Updated on: 01 May, 2026
Honor Magic V5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.95 inches, 203.2 cm² (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO AMOLED |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| Protection | Honor Super Armored Inner Screen |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | octa-core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.6 |
| Secondary | 64 MP, 70mm (periscope telephoto), (1/2.0") Aperture size: f/2.5 |
| Tertiary | 50 MP, 13mm (ultrawide), AF Aperture size: ƒ/2.0 |
| Features | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps (10-bit) 1080p @30/60fps gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5820mAh |
| Charging | 66W wired, 50W wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | MagicOS 9 |
Design
| Dimensions | 156.8 x 145.9 x 4.1 mm (6.17 x 5.74 x 0.16 in) |
| Weight | 222g |
| Color Options | Black, Ivory White, Dawn Gold, Reddish Brown |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant |
| Build | Glass front |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, Display Port 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| In Box Contents | USB-C to USB-C Cable, Charger, Mobile Cover, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor Magic V5 Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.




































































