Release Date: 18 Jan, 2024
89% SPEC SCORE
$799
The Honor Magic6 Pro comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended 5600... Read More
Honor Magic6 Pro Key Features
Display
6.8 inches (1280x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+180+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
MagicOS 8
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5600mAh
wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Honor Magic6 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 112.8 cm² (~91.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 5000 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Jurhino glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), Laser AF, PDAF, (1/1.3") Aperture size: f/1.4-2.0 |
| Secondary | 180 MP, (periscope telephoto), PDAF, (1/1.49") Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 13mm, 122˚ (ultrawide), AF, (1/2.88") Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, HDR, 10-bit video |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5600mAh |
| Charging | 80W wired, 66W wireless, Reverse wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | MagicOS 8 |
Design
| Dimensions | 162.5 x 75.8 x 8.9 mm (6.40 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight | 225g |
| Color Options | Black, Green, Blue, Purple, White |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front glass back or silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | BVL-AN16 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























































