Release Date: 12 Jan, 2024
95% SPEC SCORE
$2,930
The Honor Magic V2 RSR Porsche Design comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 7.92-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery... Read More
Honor Magic V2 RSR Porsche Design Key Features
Display
7.92 inches (2156x2344 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+20+50 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 13
MagicOS 7.2
Ram & Storage
16GB + 1TB
Battery
Si-Ca 5000mAh
wired, 66W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Honor Magic V2 RSR Porsche Design Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 7.92 inches, 201.6 cm² (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO OLED |
| PPI | 402 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1600 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, IMAX Enhanced |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 16GB + 1TB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, 8x8 dToF Laser AF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 20 MP, 62mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 50 MP, 13mm (ultrawide), AF Aperture size: f/2.0 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, (10-bit) 1080p @30/60fps gyro-EIS, HDR10+, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 66W wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | MagicOS 7.2 |
Design
| Dimensions | 156.7 x 145.4 x 4.7 mm (6.17 x 5.72 x 0.19 in) |
| Weight | 234g |
| Color Options | Gray |
| Build | Glass front, magnesium alloy frame, titanium alloy folding mechanism glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.1, Display Port 1.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | VER-AN10 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































