Upcoming
Release Date: 23 Jan, 2026
90% SPEC SCORE
$544
The upcoming Honor Magic8 Pro Air will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.31-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a All-day 5500 mAh battery life, you can... Read More
Honor Magic8 Pro Air Key Features
Display
6.31 inches (1216x2640 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+64+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9500
OS
Android 16
MagicOS 10
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 5500mAh
wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Honor Magic8 Pro Air Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.31 inches, 97.6 cm² (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 461 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR | 4320Hz PWM, Dolby Vision, HDR Vivid |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9500 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Arm (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Arm G1-Ultra |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (Wide), 1.2µm, multi-directional PDAF, (1/1.3") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 64 MP, 74mm (periscope telephoto), PDAF, (1/1.2") Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide), 0.6µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.6µm |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 80W wired, 50W wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | MagicOS 10 |
Design
| Dimensions | 150.5 x 71.9 x 6.1 mm (5.93 x 2.83 x 0.24 in) |
| Weight | 155g |
| Color Options | Black, White, Purple, Orange |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | LDY-AN00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor Magic8 Pro Air Comparisons
Our Latest Blog
Months before its anticipated release, the OnePlus 16 has already generated media buzz, as reported early leaks point to significantly improved performance, camera technology, and battery life. While there have been no official announcements from OnePlus regarding these features, several news reports have suggested the 2026 flagship may be among the most powerful smartphones ever […] The post Breaking Down the OnePlus 16 Leaks: What’s Coming Next? first appeared on TechSpecs Info.
nsumers. The right device is not just about a brand; there is more to it. It is now more about finding a device that matches your specific needs along with your lifestyle. So, whether you’re upgrading your current device or planning to buy your first smartphone, this guide is for you. We have outlined some […] The post A Complete Guide to Choosing the Best Smartphone first appeared on TechSpecs Info.
Smartphones come in various price ranges, from budget-friendly to very expensive flagship products. While each basic phone can perform basic functions such as making phone calls, sending text messages and web search. There are significant differences between these two classes of smartphones in terms of performing those basic functions to the quality, performance, feature set […] The post Budget Phone vs Flagship Phone (Worth It?) first appeared on TechSpecs Info.
The best smartphone cameras have surpassed the standard professional DSLR and mirrorless camera in many areas due to their amazing new technology capabilities like larger sensors, AI through image processing, incredible periscope zoom lenses, and cinematic-quality video capabilities. Smartphone cameras provide you with the creative flexibility of traditional photography while giving you incredible photo and […] The post Best Smartphones for Photography in 2026 (Top Camera Picks) first appeared on TechSpecs Info.
The Poco X8 Pro Max is built to deliver its primary mission, which requires it to achieve maximum performance while providing extended battery life at an affordable price. This phone targets gamers, heavy users and people who want to avoid daily phone charging with its Dimensity 9500s chipset, 8500 to 9000mAh battery and high-refresh-rate OLED […] The post Poco X8 Pro Max Review: Performance, Camera & Battery Tested first appeared on TechSpecs Info.





































































