Release Date: 01 Sep, 2021
84% SPEC SCORE
$866
The Honor Magic3 Pro comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.76-inches Crystal-clear Quality HD display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4600 mAh battery... Read More
Honor Magic3 Pro Key Features
Display
6.76 inches (1344x2772 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+64+64+13 MP (Quad Camera)
13 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm)
OS
Android 11
Magic UI 5
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4600mAh
wired, 66W
Data Updated on: 01 May, 2026
Honor Magic3 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.76 inches, 115.7 cm² (~94.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 18.5:9 |
| PPI | 456 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.99 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 64 MP, 90mm (telephoto), 0.7µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/3.5 Focal length: 0.7µm |
| Tertiary | 64 MP, (monochrome) Aperture size: f/1.8 |
| Quaternary | 13 MP, 120˚ (ultrawide), PDAF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, 100˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | 66W wired, 66W wireless, 5W reverse wireless, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | Magic UI 5 |
Design
| Dimensions | 162.8 x 74.9 x 9 mm (6.41 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 212g |
| Color Options | Golden Hour (Vegan Leather), Black, White |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back or vegan leather back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 41 77 78 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | ELZ-AN10 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor Magic3 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.



































































