Popular
88% SPEC SCORE
$509
The Honor Magic8 Lite comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.79-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Remarkable... Read More
Honor Magic8 Lite Key Features
Display
6.79 inches (1200x2640 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
108+5 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4
OS
Android 15
Magic OS 9
Ram & Storage
8GB + 256GB
8GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Po 7500mAh
wired, 66W
Data Updated on: 01 May, 2026
Honor Magic8 Lite Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.79 inches, 112.1 cm² (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 427 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, HDR |
| Protection | Scratch-resistant glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.3 GHz Cortex-A720s & 3x2.2 GHz Cortex-A720s & 4x1.8 GHz Cortex-A520s) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 810 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 108 MP, (Wide), PDAF, (1/2.67") Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 5 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7500mAh |
| Charging | 66W wired, 7.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Magic OS 9 |
Design
| Dimensions | 161.9 x 76.1 x 7.8 mm (6.37 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight | 189g |
| Color Options | Midnight Black, Forest Green, Reddish Brown |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), proximity, compass, gyro, accelerometer |
Additional Info
| Models | MTN-NX1M |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























































