Release Date: 13 Mar, 2026
81% SPEC SCORE
$139
The Redmi A7 Pro comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.9-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 6000 mAh battery life,... Read More
Redmi A7 Pro Key Features
Display
6.9 inches (720x1600 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
13 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T7250
OS
Android 16
HyperOS 3
Ram & Storage
4GB + 64GB
4GB + 128GB
Battery
6000mAh
Wired, 15W
Data Updated on: 30 Mar, 2026
Redmi A7 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 114.9 cm² (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 254 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 800 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T7250 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 4GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, (Wide), (1/3.06") Aperture size: f/2.2 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED Flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 15W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | HyperOS 3 |
Design
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| Weight | 208g |
| Color Options | Black, Mist Blue, Palm Green, Sunset Orange |
| Water & Dust Resistance | Dust and splash resistant |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 / HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 1 2 3 4 5 7 8 13 18 19 26 28 38 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | 25128RN17Y, 25128RN17A, 25128RN17L |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Redmi A7 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Launched Aug 2025, Xiaomi's Redmi Note 15 Pro & Pro Plus (5G) bring flagship features to the mid-range. Explore design, specs, cameras, battery and pricing.
Xiaomi is all set to refresh its Redmi Note series with the Note 15 this January. Get better display, camera, and performance with this latest iteration. Find all the latest information available before the official launch here.
Explore the OnePlus Buds Pro 2 vs Apple AirPods Pro (2nd Gen) in-depth comparison. Delve into design, features, performance, and more to make an informed earphone choice.
The iPhone 18 Pro & Pro Max, launching in September 2026, will feature the A20 Pro chip, under-display Face ID, upgraded cameras, and 120Hz OLED displays. Prices range from ₹1.35L to $1,199.
Check the full list of Xiaomi, Redmi, and POCO devices eligible for the HyperOS 4 Android 17 update, expected release timeline, and supported models.





































