90% SPEC SCORE
$117
The Redmi A3 Pro comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.88-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Extended 5160 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Redmi A3 Pro Key Features
Display
6.88 inches (720x1640 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81 Ultra
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
5160mAh
Wired, 10W
Data Updated on: 01 May, 2026
Redmi A3 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.88 inches, 112.4 cm² (~84% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 260 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 Ultra |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle) Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | Yes |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5160mAh |
| Charging | 10W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 204g |
| Color Options | Black, Blue |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
Additional Info
| Models | 2409BRN2CG |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































