Popular
Release Date: 08 Jan, 2026
88% SPEC SCORE
$399
The Poco M8 Pro comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.83-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding... Read More
Poco M8 Pro Key Features
Display
6.83 inches (1280x2772 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie
Hardware
Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 6500mAh
Wired, 100% in 40 min, 100W
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Poco M8 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches, 114.5 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 447 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits (HBM), 3200 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 810 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (Wide), 1.0µm, Dual pixel PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Yes |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 100% in 40 min, 100W Wired, 22.5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.3 x 78.3 x 8.2 mm (6.43 x 3.08 x 0.32 in) |
| Weight | 206g |
| Color Options | Black, Green, Silver |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), Plastic frame fiber-reinforced plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 32 38 40 41 48 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), proximity, accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | 2510EPC8BG |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Poco M8 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Discover the Poco M7 Pro 5G cases or covers. Explore factors to consider when selecting a cover for your mobile phone.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
Get a hands-on experience of the Poco F8 Pro in this detailed 2025 review. Explore its real-world performance, display quality, camera results, battery life, and overall value before you buy.
Are you planning to buy a new phone this festive season? Here is a detailed description of the POCO M7 Pro 5G phone that will be launched on December 17.
Dive into the exciting Poco X7 Pro Iron Man Edition! Explore its unique design, powerful specs, and special features inspired by the iconic Marvel superhero.



















































