Rumored
Release Date: 15 Sep, 2025
79% SPEC SCORE
$949
The OnePlus V Flip will come with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average... Read More
OnePlus V Flip Key Features
Display
6.78 inches (1080x2520 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9000 Plus
OS
Android 13
ColorOS 13
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-ion 4500mAh
Fast Charging, 67W
Data Updated on: 01 May, 2026
OnePlus V Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches (~86.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9000 Plus |
| CPU | Mali 3.2 GHz |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Mali G710 MC10 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), 23m, AF Aperture size: ƒ/1.8 Focal length: 23m |
| Secondary | 8 MP, (Ultra Wide) Aperture size: ƒ/2.2 |
| Features | Sony IMX890 Camera Sensor, Pro Panorama, AI ID Photo |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps, UHD 1080p @ 30 fps, FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (Wide Angle) Aperture size: ƒ/2.4 |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps, FHD |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 67W Fast Charging, Reverse Charging |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | ColorOS 13 |
Design
| Sim Card Types | Single Sim, GSM, Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | 5G n1 n2 n3 n5 n7 n8 n12 n20 n25 n28 n38 n40 n41 n66 n77 n78 n79 |
Connectivity
| WLAN | 2.4GHz, 5.1GHz, 5.8GHz |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, Galileo, Glonass, BeiDou |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Face Unlock, Accelerometer, Dual gyro, Dual proximity, Compass, Color spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




























