Release Date: 30 Dec, 2023
90% SPEC SCORE
$312
The iQOO Neo9 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Long-lasting 5160 mAh... Read More
iQOO Neo9 Key Features
Display
6.78 inches (1260x2800 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 14
OriginOS 4
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
5160mAh
wired, 120W, 1-40% in 9 min (advertised)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
iQOO Neo9 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/1.49") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 119˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4320p 2160p 1080p gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5160mAh |
| Charging | 120W, 1-40% in 9 min (advertised) wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (closed type) |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OriginOS 4 |
Design
| Dimensions | 163.5 x 75.7 x 8 mm (6.44 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Black, Blue, Red |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 18 19 26 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2338A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
iQOO Neo9 Comparisons
Our Latest Blog
Explore the advanced features of iQOO 12 5G, the upcoming flagship, in our exclusive preview. Discover the future of mobile technology with iQOO 12 5G.
Planning to buy a new phone? Check out this post for iQOO 13 First Impression Unboxing and Review. Read on!
iQOO will debut its first compact flagship alongside the gaming-focused iQOO 15 Ultra in early 2026. Discover expected specs, features, and why this lineup could redefine flagship smartphones.
Candidly confused between iQOO Z10 vs Vivo T4? Here is an in-depth comparison of the specs, performance, camera, battery, and more to decide for you
Check out the iQOO 15 2025 with 2K AMOLED display, Snapdragon 8 Elite, 7000mAh battery, 50MP triple camera, fast charging, gaming features, and full specs comparison.

















































