Release Date: 22 Feb, 2024
87% SPEC SCORE
$425
The iQOO Neo9 Pro comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a All-day 5160 mAh... Read More
iQOO Neo9 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1260x2800 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5160mAh
wired, 120W, 1-50% in 11 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO Neo9 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/1.49") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 119˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5160mAh |
| Charging | 120W, 1-50% in 11 min (advertised) wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (closed type) |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| Software Updates | Funtouch 14 |
Design
| Dimensions | 163.5 x 75.7 x 8 mm (6.44 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 190g |
| Color Options | Fiery Red, Conqueror Black |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 18 19 26 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2339A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































