Release Date: 15 Jul, 2023
85% SPEC SCORE
$376
The iQOO Neo 7 Pro comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Good 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
iQOO Neo 7 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, 120W, 50% in 8 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO Neo 7 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 388 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 730 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.57") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 120W, 50% in 8 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| Software Updates | Funtouch 13 |
Design
| Dimensions | 164.8 x 76.9 x 8.5 mm (6.49 x 3.03 x 0.33 in) |
| Weight | 197g |
| Color Options | Fearless Flame, Dark Storm |
| Build | Glass front, plastic frame glass or leather back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 8 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | I2217 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
















































