Release Date: 22 Mar, 2021
87% SPEC SCORE
$343
The iQOO Neo5 comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.62-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 4400 mAh battery life, you can... Read More
iQOO Neo5 Key Features
Display
6.62 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
48+13+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm)
OS
Android 11
OriginOS 1.0 for iQOO
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
4400mAh
wired, 66W, 100% in 30 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
iQOO Neo5 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.62 inches, 105.8 cm² (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 398 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Fabrication process | 7nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 650 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 25mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 13 MP, 16mm, 120˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4400mAh |
| Charging | 66W, 100% in 30 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | OriginOS 1.0 for iQOO |
Design
| Dimensions | 163.3 x 76.4 x 8.4 mm (6.43 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Black, Blue, Orange |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 28 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2055A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
iQOO Neo5 Comparisons
Our Latest Blog
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.






















































