Release Date: 30 Oct, 2025
91% SPEC SCORE
$371
The iQOO Neo11 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.82-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with Exceptional... Read More
iQOO Neo11 Key Features
Display
6.82 inches (1440x3168 pixels) FHD+
144Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7500mAh
wired, 100W
Data Updated on: 01 May, 2026
iQOO Neo11 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.82 inches, 113 cm² (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LPTO AMOLED |
| PPI | 510 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR | 2592Hz PWM, HDR10+ |
| Protection | Rock Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 119˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4320p 2160p 1080p gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7500mAh |
| Charging | 100W wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
Design
| Dimensions | 163.4 x 76.7 x 8.1 mm (6.43 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 210g |
| Color Options | Black, White, Orange, Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame fiberglass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 18 19 26 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 18 26 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Additional Info
| Models | V2520A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
iQOO Neo11 Comparisons
Our Latest Blog
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Some smartphone companies go above and beyond to deliver premium features with affordable pricing. Phones these days are built keeping users specific needs in mind. For instance, some phones are specifically designed for photo enthusiasts, while others are designed for buyers who want a balance of premium features and affordable pricing. But what if you […] The post Why the Google Pixel 10 at $549 Makes the Pixel 10a Easy to Ignore first appeared on TechSpecs Info.




















































