Release Date: 19 Mar, 2025
83% SPEC SCORE
$316
The iQOO Neo 10R comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Outstanding 6400 mAh... Read More
iQOO Neo 10R Key Features
Display
6.78 inches (1260x1260 pixels) FHD+
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4000P Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8s Gen3
OS
Android 15
Funtouch 15
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 6400mAh
wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
iQOO Neo 10R Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.5 cm² (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 452 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8s Gen3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Adreno 735 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 4.0 (LPDDR5X) |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide Angle), 1/1.95, PDAF, (0.8µm) Aperture size: ƒ/1.8 Focal length: 1/1.95 |
| Secondary | 8 MP, (Ultra Wide), 1/4.0, (1.12µm) Aperture size: ƒ/2.2 Focal length: 1/4.0 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 4kp @30/60fps 1080p gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1/3.1 Aperture size: ƒ/2.5 Focal length: 1/3.1 |
| Video Recording | 4000p @30/60fps, 1080p gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 6400mAh |
| Charging | 80W wired, 55W PD , 50% in 26 min , 100% in 55 min , 7.5W reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Funtouch 15 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 163.7 x 75.9 x 8 mm (6.44 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Raging Blue, MoonKnight Titanium |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, apTX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | I2221 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































