Release Date: 18 Apr, 2025
89% SPEC SCORE
$275
The Honor Power comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 8000 mAh... Read More
Honor Power Key Features
Display
6.78 inches (1224x2700 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+5 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3
OS
Android 15
MagicOS 9
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 8000mAh
Wired, 66W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Honor Power Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.5 cm² (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 437 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4000 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Scratch/drop-resistant glass |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 720 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 5 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 8000mAh |
| Charging | 66W Wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | MagicOS 9 |
Design
| Dimensions | 163.7 x 76.7 x 8 mm (6.44 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 209g |
| Color Options | Black, White, Gold |
| Water & Dust Resistance | Manufacturer-rated water-resistant (up to 50cm for 1 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) |
Additional Info
| Models | DVD-AN00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































































