Rumored
Release Date: 15 Apr, 2026
87% SPEC SCORE
$328
The Honor X80 GT will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.79-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
Honor X80 GT Key Features
Display
6.79 inches (1224x2700 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+5 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
OS
Android 16
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
Si/C 13080mAh
Fast Charging, 80W
Data Updated on: 01 May, 2026
Honor X80 GT Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.79 inches (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Color AMOLED |
| PPI | 437 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4000 nits (peak) |
Performance
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 5 MP, (ultrawide) |
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 13080mAh |
| Charging | 80W Fast Charging, reverse charging |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 6.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Accelerometer, Gyro, compass, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































































