Release Date: 31 May, 2024
90% SPEC SCORE
$420
The Honor 200 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Extended 5200 mAh... Read More
Honor 200 Key Features
Display
6.7 inches (1200x2664 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+12 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
MagicOS 8
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C 5200mAh
wired, 100W, 57% in 15 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Honor 200 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.5 cm² (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 436 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4000 nits (peak) |
| HDR | HDR |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 720 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 12 MP, 112˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.1 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 100W, 57% in 15 min (advertised) wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | MagicOS 8 |
Design
| Dimensions | 161.5 x 74.6 x 7.7 mm (6.36 x 2.94 x 0.30 in) |
| Weight | 187g |
| Color Options | Coral Pink, Moonlight White, Emerald Green, Black |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, ultrasound proximity |
Additional Info
| Models | ELI-AN00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































































