Release Date: 17 Nov, 2021
90% SPEC SCORE
$144
The Honor 50 Lite comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4300 mAh battery life, you can... Read More
Honor 50 Lite Key Features
Display
6.67 inches (1080x2376 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+8+2+2 MP (Quad Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
OS
Android 11
Magic UI 4.2
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4300mAh
wired, 66W, 40% in 10 min (advertised)
Data Updated on: 01 Apr, 2026
Honor 50 Lite Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 108.1 cm² (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| PPI | 391 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), PDAF, (1/1.7") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 120˚, 17mm (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Quaternary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4300mAh |
| Charging | 66W, 40% in 10 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | Magic UI 4.2 |
Design
| Dimensions | 161.8 x 74.7 x 8.5 mm (6.37 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 192g |
| Color Options | Midnight Black, Space Silver, Deep Sea Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 28 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | NTN-L22, NTN-LX1, NTN-LX3 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Honor 50 Lite Comparisons
Our Latest Blog
Unbox the Honor 200 and Honor 200 Pro: Discover the impressive camera quality, sleek design, and long-lasting battery life in our detailed review.
Discover the revolutionary HONOR Magic Vs2, reshaping the future of foldable phones. Experience cutting-edge technology, seamless design, and unparalleled innovation. Your future unfolds with HONOR Magic Vs2.
Discover the Nothing Phone (3a) Lite - a stylish, budget-friendly phone with great design, smooth performance, and long battery life that feels like a flagship device.
Discover our stylish and durable Honor 200 mobile phone back case cover collection. Protect your device while expressing your personal style with a variety of designs.
At MWC 2026, Apple’s iPhone 17 Pro, Samsung Galaxy S26 Ultra, Infinix HOT 60 Pro+, and Honor’s groundbreaking battery tech took top honors at the prestigious GLOMO Awards, highlighting the future of mobile innovation.
















































































